En Çok Tercih Edilen Gelinlik Kumaşları

En Çok Tercih Edilen Gelinlik Kumaşları

Özenle hazırlanan gelinliğin kaliteli görünmesi, mevsime ve vücuduna uyması ile gelinliğin tüm detaylarının öne çıkmasını sağlayacak en önemli malzeme kumaşıdır. Sana yardımcı olması için satenden tüle, dantelden ziberline en çok kullanılan gelinlik kumaşlarını ve hangi kumaşın hangi vücut tipine daha uygun olduğunu inceledik!

Dantel Kumaşlar

Gelinlik denilince akla gelen ilk kumaş türlerinden biri dantel. Gelinlik dantel modelleri, prenses kesimden düz kesimli modellere, vintagedan boheme, her model ve tarz gelinlikte kullanılıyor ve bu tasarımlara romantik bir hava katıyor. En hafif gelinlik kumaş türlerinden olan dantel, özel el işi teknikleriyle hazırlandığı gibi, kusursuz simetriye sahip makina dokumalarıyla da hazırlanabiliyor.

Fransız dantelinden, lez ve güpüre kadar birçok farklı özellik ve modelde seçeneği olan dantel, naif ve romantik yönünü ortaya çıkarmak isteyen her gelin adayı için geçmişten günümüze zarif bir zaman tünelinin kapılarını aralıyor.

Tül ve Şifon Kumaş Gelinlikler ile Taptaze Bahar Gelinleri​

Baharla birlikte hızla en çok tercih edilen kumaş türleri arasında zirveye yerleşen şifon gelinlik kumaşı, yarı transparan etki sağlayan en hafif kumaşlardan biri.

Astarsız ve tarlatansız hafif bir yaz gelinliği arayışında olan her gelin adayının öncelikli tercihi olan şifon, her hareketi bir dans adımına dönüştüren dramatik etkisiyle de göz alıcı bir etki yaratıyor. A kesimli eteklerde kendini gösteren dökümlü duruşu, minimal kuyruklarla son bulurken; üst bedeni saran drapeler, belin inceliğini vurgulayarak fit bir duruş sağlıyor.

Hafif organze tüllerden duvaklarla tamamlandığında taze etkisini maksimuma çıkarak şifon gelinlikler, yaz gelinlerinin yüzlerine kocaman bir gülümseme konduruyor.

Tafta Kumaş Gelinlikler ile Klasikten Vazgeçmeyen Gelinl​er

Tafta; masalsı kraliyet düğünlerinin prenses gelinlerinden, trendleri yansıtan maksimal modernlikte kalıplara kadar her tarza uyum sağlayan, zamansız bir gelinlik kumaşı olmasıyla gelinlik dünyasının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor.

Hafif duruşlu tafta kumaşlar; kabarık balo tipi eteklerden, A kesim gelinliklere ve hatta bu sezon karşımıza sıkça çıkan kısa gelinliklere kadar birçok formda kolayca yorumlanabiliyor. Hafif dalgalı bir yapısı olan tafta gelinlik kumaşı, vücut hatlarını yumuşatarak gizlenmesi istenen bölümlerin tümünü kusursuz şekilde sarması ve vücuda estetik bir form kazandırması yönüyle de gelinlik tasarımlarında sıkça tercih ediliyor. Her düğün konseptine uygun formlarda şekillendirilebilen tafta kumaş, gelin adaylarının tümüne konforuyla eşlik ederken göz alıcı bir siluet yaratmada da büyük rol oynuyor.

01.07.2020